O nás
Materiály
Doplňky
Slovníček
Ceník
Kontakt| Slovníček |


Každý obor má svůj žargon. Ve světě módy je těch více či méně známých výrazů bezpočet. Připomeňme si alespoň ty nejčastěji používané.

A

Aktovka
Aktovka je nezbytným doplňkem při pracovních jednáních. Její tvar vychází z její funkce. Podle aktovky je proto možné odhadnou funkční a společenské postavení jejího nositele.

B

Balmoral
Společenské boty se zavřeným šněrováním, nazývané také zkráceně "bal" - nejluxusnější jsou typu "oxford"

Bedford Cord
Vlnařská tkanina střední hmotnosti, z níž se šijí mimořádně teplé a trvanlivé bundy, obleky a kalhoty, například na hon.

Beefroll
Americké mokasiny

Bamberské hedvábí
Bavlněná podšívka hedvábného charakteru

Bengal stripes
Klasický vzor proužků v tmavé barvě na bílé košili.

Bespoke
Anglický výraz pro šití na míru. Americký výraz je "custom tailoring".

Blejzr
Tmavomodré dvouřadové sako s dvěma postranními rozparky a pozlacenými mosaznými knoflíky. Může mít také podobu jednořadového klubového saka, většinou s našívanými kapsami a mosaznými knoflíky, proužek bývá v barvách příslušného klubu.

Blucher
Americký výraz pro boty s otevřeným šněrováním, boční díly jsou našité na přední díl. Vrchní část boty, tedy díl překrývající nárt a prsty, přesahuje přes jazyk.

Boater
Tvrdý slaměný klobouk s plochým dýnkem a kulatou krempou.

Boat Shoe
Mokasýny s koženými tkaničkami a protiskluzovou umělou podrážkou, originál jsou Sperry Topsider.

Breeches
Anglický výraz pro jezdecké kalhoty.

British Warm
Krátký pískově zbarvený dvouřadový vlněný plášť s koženými knoflíky a nárameníky. Původně vojenský kabát.

Button-down košile
Košile, u které jsou špičky límečku zapnuté na knoflíčky k náprsence.

Buvolí rohovina
Materiál, z něhož se vyrábějí knoflíky k oblekům a sportovním sakům.

Bowier
U nás dobře známá buřinka - nepoddajný klobouk, který byl původně určen jako pokrývka hlavy na hon. Jako typ klobouku od roku 1850.

C

Cavalry Twill
Teplá vlněná tkanina (kepr) s mimořádně dlouhou životností a charakteristickou diagonální strukturou. Většinou je v béžovém a hnědém odstínu. Šijí se z ní kalhoty, které se tradičně nosí ke sportovním sakům a blejzru.

Club tie
Dnes běžný výraz pro proužkovanou kravatu. Původně byla takto označena kravata, kterou nosili příslušníci anglických klubů.

Coat maker
Krejčí specializující se na saka.

Covert Coat
Jednořadový plášť v koverkotové nebo keprové vazbě sahající po kolena (čtyřřadé paralerně probíhající ozdobné prošívání, kryté zapínání, límec zdoben sametem).

Combie Coat
Tmavomodrý jednořadový městský plášť se skyrytým zapínáním.

Cutaway collar
Košilový límeček se špičkami tvarovanými více od sebe.

Cutter
Krajčí, který v zakázkovém krejčovství jedná se zákazníkem, bere míru, navrhuje a zhotovuje střih, rovněž oblek zkouší.

Č

Čištění
Tradiční metodou je kartáč, vzduch a pára. Chemické čištění mastných skvrn by měl provádět jen vyhlášený odborník.

D

Deerstalker
Sportovní čepice s náušníky ve stylu Sherlocka holmese.

Denim
Modrá bavlněná tkanina, z níž se zhotovují džínové oděvy.

Derby
Výraz pro boty s otevřeným šněrováním i pro pevné střevíce s ozdobným perforováním.

Dinner jacket
Anglický výraz pro smoking, v německy hovořícíh oblastech se pod tímto pojmem rozumí světlé smokingové sako.

Donegal Tweed
Zrnitý melírovaný irský tvíd.

Dufflecoat
Krátký rovný plášť s kapucí a se zapínáním na olivy.

Dusty Madder
Tradiční technika barvení hedvábí nebo označení určitého kravatového vzoru vzbuzující dojem omšelosti tlumící jasné barvy.

E

Escarpin
Nízké boty bez šněrování, často s černou stužkou, u nás známé jako lakýrky. Tradičně se nosí k fraku a příležitostně i ke smokingu.

F

Fishtall
Zadní strana kalhot šitých výhradně pro nošení s vestou a na šlích. Je členěná a protažená vzhůru tak, aby vesta při předklonu zůstala schovaná pod páskem kalhot.

Flanel
Měkká a hebká látka z vlny, která vzniká valchováním vláken do té míry, že zplstnatí.

Four-in-hand
Jednoduchý kravatový uzel, jehož pojmenování je odvozeno od názvu jednoho anglického klubu z 19. století.

Frak
Společenský a slavnostní večerní oblek v černé barvě s bílým motýlkem. Nosí se, když je na pozvánce uvedeno - white tie, cravate blanche, velký společenský oblek.

Fraková košile
Košile s obepínajícím zalomeným límcem, vyztuženou náprsenkou a jednoduchými vyztuženými manžetami zapnutými na manžetové knoflíčky.

Fraková vesta
Je zhotovena z bílé tkaniny piké a její zadní díl je nahrazen stahovačkou v pase.

G

Gabardén
Jemná, hustá, nepromokavá tkanina na pláště odolná proti větru s charakteristickou diagonální strukturou.

Galoše
Přezůvky z gumy, které chrání boty a nohy před vlhkem, chladem a před uklouznutím.

Gingham check
Jemné košilové káro, jehož vznikl z malajského slova "ging-gang", což znamená proužkovaný.

Guernsey
Oblíbený a mimořádně pohodlný svetr pro volný čas, který původně nosili rybáři.

H

Hacking-Jacket
Anglické jezdecké sako pro něž je typický úzký tvar, prodloužené tělo, vysoký zadní rozparek a šikmé kapsy s patkou. Hacking Jacket je předchůdcem dnešních sportovních sak.

Harris Tweed
Nejznámější ručně tkaný tvíd vyráběný pouze na ostrovech Vnější Hebridy ze 100% skotské vlny, který se užívá pro silná sportovní saka.

Homburg
Klobouk s vyztuženou kruhovou krempou v černé, šedé nebo tmavě či světle šedé barvě. Homburg je dnes po cylindru druhým nejspolečenštějším kloboukem.

House check
Káro na podšívkové tkaniny výlučně od jedné značky. Nejznámější je Burberry káro.

House style
Styl krejčího, který je poznat na provedení, například na měkkém, hladkém saku od krejčího z podniku Anderson & Sheppard ye Savile Row.

CH

Chalkstripe
Výraz pro jemný proužek (křídový), klasický vzor oblekových látek. Proužky jsou bílé na šedém nebo modrém podkladu. Z této látky se šijí většinou dvouřadová saka.

Chesterfield
Městský plášť se skrytým zapínáním, tradičně jednořadový, vzor šedá rybí kostra, s černým sametovým límcem. Rovněž v modré, černé nebo béžové barvě.

J

Jermyn Street
Adresa nejznámějších tvůrců košil na světě, značka druhu a původu tradičních anglických košil.

K

Kašmír
Příze nebo tkanina z jemné podsady kašmírské kozy.

Kipper tie
Široká kravata z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let 20. století. Kipper je anglický výraz pro mužský rod lososa, sledě nebo uzenáče. Se širokými kravatami prorazil Michael

Kohoutí stopa
Sportovní tkaný vzor v dvoubarevném nebo vícebarevném provedení používaný u vlnařských tkanin pro pláště a saka.

Kopyto
Zjednodušený tvar lidské nohy, který je při sériové výrobě odvozen od průměrné velikosti, v zakázkovém obuvnictví odpovídá přesně stavbě nohy zákazníka.

Kordován
Výjimečný a drahý surový materiál na boty ze zadku koně. Přesně dva kusy stačí na ušití dvou až tří párů bot. Nejlepší boty z koňské kůže šije severoamerický výrobce Alden.

L

Lampas
Hedvábný proužek na vnějším švu kalhot. Jednoduchý lampas je na smokingových kalhotách a dvojitý na frakových.

Loden
Valchovaná a potom zdrsněná vlněná tkanina, relativně nepromokavá a odolná proti větru, neroztrhne se v houští, typická zejména pro alpské oblasti, dnes však patří k mezinárodní klasice.

M

Macintosh
Anglický výraz pro plášť do deště, zkráceně Mac, pojmenovaný podle Charlese Macintoshe, který ze dvou bavlněných vrstev proložených gumou vytvořil speciální nepromokavý materiál. Původně Macintosh byl název značky, později se tak začaly označovat všechny nepromokavé pláště.

Madras Check
Lehká károvaní hedvábná tkanina pocházející z Indie, oblíbená na košile pro volný čas, sportovní saka a golfové kalhoty.

Master tailor
Krejčovský mistr, označení nejlepšího a nejzkušenějšího krejčího, který se věnuje zákazníkovi. Majitel nebo vedoucí krejčovství se většinou oslovuje křestním jménem s přídomkem "mistr".

Merinová vlna
Velmi obloučkovaná jemná podsadová vlnaz ovcí merino. Je to nejjemnější vlna na světě, z níž se zejména v Austrálii vyrábějí tkaniny na obleky.

Mohér
Vlnařská pružná tkanina s měkkým omakem a výrazným kovovým leskem vyráběná z vlny angorských koz, ideální na smoking a letní obleky.

Mokasíny
Dnes označení pro boty, jejichž vrchní kůže se při výrobě napíná na kopyto zdola. Nejkvalitnější jsou Gucci-Loafer a boat shoes.

Moleskin
V překladu "krtčí kožíšek". Měkká a teplá bavlněná tkanina. V Anglii se z ní šijí kalhoty pro volný čas.

Monkstrap
Boty, které se nešněrují, ale jsou na přezku.

Mufti
Z arabštiny převzatý anglický výraz pro civilní oblek vojáků, hlavně důstojníků. Stejný název má i tradiční anglický oděvní styl typický úrp londýnskou Sevile Row.

N

Nepromokavá bunda
Bavlněná bunda zhotovená z tkaniny impregnované olejem nebo voskem, chránící před deštěm. Nejznámější bunda pochází od firmy Barbour.

Norfolkské sako
Tvídové sako na tři nebo čtyři knoflíky, s páskem nebo dragounem, s podélnými záhyby v zadním dílu a nakládanými kapsami určenými v minulosti na patrony a proviant. Předchůdce sportovního saka. Jako první ho nosil v 19. století na obchůzku polností vévoda z Norfolku.

O

Oblek
Sako, kalhoty a vesta ze stejné tkaniny. Předchůdcem obleku byla kombinace redingotu, nebo žaketu, vesty a kalhot z látky různých barev.Po první světové válce začali muži nosit obleky do úřadů a na důležité události.

Oxford
Tento název označuje bavlněnou tkaninu střední hmotnosti s porézním povrchem a znatelnou panama vazbou, nepůsobí tak jemně jako batist a popelin nebo společenské pánské boty s uzavřeným šněrováním a tužinkou.

P

Pásek
Pásek je většinou kožený a provléká se poutky u kalhotového pasu, drží kalhoty na těle. U obleku se začal nosit po druhé světové válce a postupně zatlačil do pozadí šle.

Pasový záhyb
Pod pasovým límcem složený záhyb. Kterým kalhoty získají vůli a zároveń uchovávají obsah kapes. Klasické jsou dva pasové záhyby na každé přednici kalhot, jeden je složen přes puky a druhý mezi puky a bočními kapsami.

Perforovaná bota
Obloukovitě vykrojená perforovaná pánská bota, anglicky "wingtip". Tyto boty se nazývají Brogue.

Pléd
Původně součást skotského kroje, tkaný vlněný přehoz v lanových barvách. Dnes výraz pro všechny druhy skotského kára. Říká se tak například i cestovní dece.

Plus fours
Zvlášť objemný střih pro pumpky, nazvaný tak proto, že byly na délku přidány čtyři palce, aby kalhoty výrazněji přepadávaly přes regulační pásek pod kolenem. Známý vévoda z Windsoru nosil "plus twenty-fours". Kalhoty tohoto typu se v Anglii dodnes s oblibou nosí ke sportovnímu tvídovému obleku, například na hony.

Polokošile
Sportovní košile s rukávy různých délek z bavlněného piké, které ve třicátých letech vymyslel pro sebe tenista René Lacoste. Košile měla obrovský úspěch. Již v prvním roce se jí vyrobilo na tři sta tisíc kusů. Dnes je polokošile klasikou pro volný čas.

Popelín
Bavlněná tkanina na košile hustěji dostavená v osnově, řidčeji v útku, ve kterém je někdy použito hrubších přízí. Její charakter je dán právě útkovou nití.

Podšívka
Bavlněná nebo hedvábná tkanina všívaná do vnitřní části obleku. Podšívka splňuje několik funkcí: schovává výztuž saka, brání ušpinění vrchní látky a umožňuje elegantní klouzání saka po ostatních částech oděvu. Polopodšívkovaná letní saka mají podšívku alespoň na ramenou. Kalhoty jsou podšívkované většinou po kolena. Podšívku lze snadno vyměnit.

Prince-of-Weles-Check
Vícebarevné nebo dvoubarevné, většinou modré nebo červené káro (Esterházy káro). Tento vzor byl určen anglickým statkářům, kteří se usadili ve skotsku a neměli žádný vlastní cechovní vzor. Jejich zaměstnanci nosili takzvané "district checks". Glen-Urquhart Check je úzce spjat s pozemky vévodkyně ze Seafieldu. Vzor je ideální pro "školu, práci a cestování".

Pružný pásek
Elastický pásek, typický u kalhot na šle. Vstoje, kdy kalhoty volně splývají, pásek u šlí netísní a vsedě pěkně obepíná břicho, a to i u kalhot se stahovacím páskem po stranách.

Přeložená manžeta
Tradiční manžeta u pánských košil zapínaná na manžetové knoflíčky. Je perfektním zakončením košile k obleku nebo do sportovního saka.

Pštrosí kůže
Pštrosí kůže má charakteristickou strukturu. Je oblíbená na drobné doplňky, například na náprsní tašky a řemínky k hodinkám. Šijí se z ní i boty.

Pyžamo
Úbor na spaní se širokými kalhotami. Název je odvozen od perského výrazu "pae jamah", označujícího oděv na zahalení nohou. Britové přivezli v období kolonizace pohodlný střih kalhot z Indie a Středního východu. Na denní nošení se nehodí, ale jako noční oblečení jsou příjemné.

R

Raglánový rukáv
Střih rukávu, kdy je rukáv prodloužen do ramene až k límci. Nazývá se podle lorda Raglana, velitele v době krymské války (1853-1856). Raglánový rukáv je typický pro pláště do deště. Může být z jednoho nebo ze dvou dílů. Jednodílný správně přilne k rameni, příkladem je bunda Moorland od Barboura.

Ready-to-wear
Oděvy nezhotovované pro konkrétní postavu. Předností je snadný a okamžitý nákup. Vypracování však nebývá nejlepší, střih a výběr materiálu nereagují pružně na módní trendy.

Rybí kostra
Výraz pro určitý vzor tkaniny s lomeným řádkováním vytvořený lomenou keprovou vazbou. Časté zdůraznění rybí kostry vznikne použitím kontrastních osnovních a útkových nití. Tento vzor je na lehkých i těžkých tkaninách, ovšem typický je pro šedé obleky do zaměstnání a těžké tvídové látky na sportovní saka.

S

Saddle Shoe
Tradiční americké boty s uzavřeným šněrováním, kde boční partie přesahují přes nárt, který bývá barevně odlišný od ostatní vrchní kůže. Sattelchuhe se zatím neprosadily mimo severní Ameriku.

Savile Row
Ulice, v níž se soustřeďují neslavnější pánští krejčí na světě. Je synonymem anglického obleku.

Sea Island Cotton
Nejdražší bavlněná látka na košile. Tká se z velkého počtu vláken jako popelín, což jí dodává na hedvábnosti. Zatímco u popelinu připadne na jeden palec zhruba stovka vláken, u sea Island je jich jen desítka.

Shetlandská vlna
Vlna ze Shetlandských ostrovů z níž se pletou rustikální pulovry, především s copánkovým vzorem. Používá se i na tkaniny z melírované mykané příze, vhodné na sportovní obleky, bundy a pláště.

Slip-on
Nepromokavý plášť s raglánovými rukávy, podkrytovým zapínáním a krátkou fazonou, většinou z gabardenu.

Stahovací pásek
Pásek u kalhot, kterým se upravuje šířka. Nahrazuje klasický pásek.

Š

Šaviot
Odolná - většinou hrubá - česaná příze pocházející z vlny ševiotových ovcí. Typická tkanina na anglické sportovní obleky.

Šle
Úzké pásky přes ramena, kterými drží kalhoty. Opticky prodlužují postavu a drží kalhoty ve správné pozici.

T

Tartan
Rozmanité kárované vzory, které sloužily skotským klanům ke vzájemnému rozpoznávání. Dnes je to souhrnný výraz pro všechny skotské vzory.

Tassel Loafel
Mokasíny s koženým řemínkem kolem obvodu, který je přichycený do mašličky. Konce řemínku jsou ozdobené koženými třapci, takzvanými "tassels". Pravý originál jsou tassel loafer od Aldena.

Trančkot
Doslovný překlad zní "zákopový plášť". Jedná se o přepásaný, dvouřadový plášť, nejčastěji z gabardénu, který nosili jako první britští vojáci v burské válce na přelomu 19. a 20. století. Nárameníky a kovová přezka na pásku ve tvaru D ještě dnes připomíná vojenskou minulost trenčkotu.

Trilby
Plstěný klobouk s úzkou krempou a s úzkou kloboukovou stuhou, je typickým doplňkem anglických nebo anglofilních milovníků koní.

Trimmer
Člověk, který má v zakázkovém krejčovství na starosti veškerou přípravu, jako knoflíky, vložky, nitě a podšívky. Pokud nemá zákazník žádné zvláštní přání, obstarává všechny detaily právě "trimmer".

Tuxedo
Zkráceně také "tux", americký výraz pro smoking. Říká se, že Griswold "Grizzy" Lorilland, americký dědic tabákového průmyslu, navštívil 10. října 1886 Tuxedo Club v Tuxedo Pasrk ve státě New York a měl na sobě poprvé tento frak bez "vlaštovčího ocasu".

Tužící plátno
V tradičních krejčovstvích ho všívají do sak pro udržení tvaru, zatímco v konfekční výrobě ho bohužel lepí. Nevýhodou pak je, že látka nekouše, nevětrá a nemá takovou živostnost.

Tvíd
Vlněná tkanina z britských ostrovů, většinou ze Skotska, tkaná z různě obarvených vlněných vláken. Název je zkomoleninou skotského slova "twel", výrazu pro Twill.

V

Vepřovice
Vyčiněná kůže divočáka, tradiční materiál na výrobu rukavic.

Vest maker
Krejčí specializovaný na šití vest

Vikuňa
Velice drahý vlas jihoamerických lam. Sběr je velmi pracný a zisky nízké. Každý chomáček se musí sebrat ručně. Oblek nebo plášť z vlasu lamy vikuní je skutečný luxus.

Viyella
Teplá tkanina na košile, kterou vynalezl koncem 19. století Henry Ernest Hollens. Skládá se z 55 procent merinové vlny a ze 46 procent bavlny. Většinou se z ní šijí košiletattersallcheck.

Vlasový proužek
Vlněná látka s tenoučkým bílým proužkem na tmavém, většinou šedém nebo tmavěmodrém podkladě. Modrý oblek s proužkem je v Londýně typickým "city suit".

Vypínač obuvi
Dřevěné vypínací kopyto, které se vsune do bot, když je nenosíme. Kůže si udržuje tvar a dřevo do sebe natáhne vlhkost z boty.

W

Whipcord
Melírovaná vlněná tkanina na sportovní obleky a na kalhoty ke sportovním sakům

Windsorský uzel
Kravatový uzel vévody z Windsoru. Odborníci však vědí, že vévoda si vázal svůj oblíbený Four-in-hand uzel, který získal na objemu jen díky silně vyztužené kravatě. Windsorský uzel se nosí hlavně ke košilím s "cutaway collar", ale užší a lehce symetrický Four-in-hand je působivější.

Z

Záložky
Relativně mladý ozdobný prvek, který z praktického hlediska nahrazuje ohrnování nohavic. U velice společenských obleků - smokingu, žaketu nebo fraku, se však nepoužívají.

Zkouška
U obleku šitého na míru jsou obvyklé a zároveń nutné tři zkouškly, aby oblek skutečně perfektně seděl.

Ž

Žíně
Výztuž používaná ke zpevnění a k udržení tvaru obleku. Podkládá se jí látka na prsou a klopy.

Žaket
Dopolední společenský oblek.
-- nahoru --